понедельник, 25 апреля 2016 г.

Zielone ogrodzenie albo jak kto woli żywopłot

Żywe plot czyli żywoplot


Płoty roślinne w większości wypadków pełnia funkcje ogrodzenia, niemniej jednak częstokroć służą dodatkowo za ozdobę. Najczęściej takie sztachety z plastiku stawia się w nasłonecznionych elementach, gdzie w mgnieniu oka rosną i silnie gęstnieją. Dużo wdzięku maja również takie żywe ogrodzenia, jakie wiodą przez cieniste zaułki skweru. Ciemna zieleń liści z przezroczysta tu i ówdzie gmatwanina witek albo kwiatami konstruują przyciągające spojrzenie obrazy, natomiast rześka wilgotność, bijąca od pogrążonej w mroku gleby , powoduje iż nawet mały spacer w pobliżu takiego ogrodzenia uspokaja oraz odpręża.


Projektując ogrodzenie w Poznaniu z żywopłotu, wypada uwzględnić role takiego ogrodzenia, warunki jakie panują w skwerze, oraz nasze upodobania i czas jaki zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o naturalnym pokroju same wzrastają, nierzadko także ekspansywnie kwitną, jednak potrzebują również sporo przestrzeni. Geometryczne lub fantazyjnie profilowane zielone sztacheta z plastiku z Piławy Górnej zdołają być niezwykle cienkie, choć trzeba je regularnie wycinać oraz właściwie nie rozkwitają. Nie bez wpływu są także koszty zakupu roślin na ogrodzenie.Jest wobec tego nad czym się myśleć, albowiem takie plot tworzy się na długi okres czasu, czasami nawet na pokolenia.


Z reguły zadowalający jest żywy plot o wysokości 1,5m. Na takie plot w cieniu nadaje się ligustr zwyczajny, niezmiernie popularny w naszym kraju na żywopłoty formowane. Ma on sporo walorów:
•jest mało wymagający,
•odpowiednio znosi susze,
•ekspresowo wzrasta,
•regularnie podcinany ślicznie się zagęszcza oraz nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. nad Bałtykiem, nie traci zima liści, i nawet jeżeli je zgubi, to i tak gąszcz jego gałązek tworzy nieprzenikniony dla wzroku parkan,
•jest tani.


Ligustr możemy zastąpić irga połyskująca - jesienią świetnie się przebarwia na przeróżne odcienie żółci, brązu a także czerwieni. Warto polecić także żywe ogrodzenia modelowane z grabu, którego suche liście o barwie starego złota utrzymują się na gałęziach aż do wiosny.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na żywe ploty nieformowane. Są to m.in. rodzaje o ładnych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki a także kaliny. Tym, którzy uwielbiają otaczać się pożytecznymi roślinami rekomendujemy na takie plot czarna porzeczkę. Można ją nadawać jej postać tylko od strony widocznej, oraz cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, aby owocowały.


Niezmiernie wysokie, bowiem ponad dwumetrowe sztacheta plastykowe stanowi barierę nie do pokonania, zaś w razie potrzeby zasłania sąsiadujące budynki oraz ulice. Aby wykonać taki parkan rośliny sadzimy wokół krawędzi posiadłości. Jeżeli mamy dużo miejsca, w największym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju prostym, np. z leszczyny, jaka przy okazji daje orzechy. Jeśli chcemy ażeby nasze żywe ogrodzenie było bardzo wysokie a przy okazji wąskie to w cieniu wolno je ukształtować z wiązu pospolitego, grabu pospolitego lub klonu polnego. Pamiętajmy jednak, ze gdy rośliny nas przerosną, ich redukowanie będzie trudne.

Комментариев нет:

Отправить комментарий